Zespół policystycznych jajników – diagnoza i leczenie

To jedna z chorób żeńskiego układu rozrodczego, wokół której krąży wiele mitów. Liczne grono ginekologów przyznaje, że PCOS ( zespół policystycznych jajników) diagnozowany jest znacznie częściej, niż rzeczywiście występuje. Przyjrzyjmy się bliżej objawom choroby oraz możliwościom jej leczenia.

Jak objawia się PCOS?

Lekarze twierdzą, że każdą pacjentkę cierpiącą na zespół policystycznych jajników należy traktować w indywidualny sposób. Mimo zróżnicowanych objawów wśród typowych można wymienić:

  • nieregularne i sporadyczne miesiączki,
  • hirsutyzm (występowanie owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn),
  • trądzik,
  • otyłość brzuszną oraz nieprawidłowy metabolizm glukozy.

Inne symptomy, do których stwierdzenia niezbędne są badania krwi to m.in.: podwyższony poziom androgenów oraz nieprawidłowy stosunek hormonu luteinizującego do hormonu folikulotropowego.

W związku z nieregularnymi lub nie występującymi miesiączkami – a zatem także owulacjami – część pacjentek ma problemy z zajściem w ciążę. Warto jednak zaznaczyć, że PCOS nie musi oznaczać niepłodności. Wielu kobietom – często nieoczekiwanie w związku z krążącymi mitami – udaje się nie tylko w ciążę zajść, ale także bez komplikacji ją donosić.

Prawidłowa diagnoza

Według kryteriów Rotterdamskich z 2003 do stwierdzenia zespołu policystycznych jajników pacjentka musi spełniać następujące kryteria:

  • występowanie objawów klinicznych,
  • występowanie objawów nadmiaru hormonów męskich,
  • pojawienie się w obrazie USG cech charakterystycznych dla tego schorzenia.

Metody leczenia

PCOS to choroba nieuleczalna. Współczesna medycyna potrafi natomiast łagodzić jej objawy oraz zapobiegać powikłaniom. Najczęściej terapia opiera się na przyjmowaniu dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej oraz pomocniczym przestrzeganiu zbilansowanej diety. Ginekolodzy są też zgodni co do tego, że kobietom, którym uda się zrzucić zbędne kilogramy łatwiej jest zajść w ciążę i urodzić dziecko. Dlatego też – oraz w celu przyspieszenia metabolizmu – pacjentkom z PCOS i nadwagą zaleca się aktywność fizyczną.

Nieco inaczej przebiega leczenie kobiet planujących ciążę. Wówczas terapia opiera się na monitorowaniu obrazu USG, podawaniu leków stymulujących owulację oraz progesteronu, kiedy nie dojdzie do zapłodnienia.

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na zespół policystycznych jajników jak najprędzej udaj się do ginekologa. W przypadku tego schorzenia kluczową rolę odgrywa szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie odpowiedniej metody leczenia.

Dodaj komentarz