Jak zostać projektantem biżuterii?

Jak zostać projektantem biżuterii?

Własnoręcznie zaprojektowana biżuteria to wyjątkowy sposób na podkreślenie indywidualnego stylu. Bransoletki, naszyjniki, broszki czy pierścionki własnego projektu to jednak nie tylko dodatek do stylizacji, ale i sposób na realizację artystycznych pomysłów. Aby zostać projektantem biżuterii, musisz jednak znać kilka faktów.

Kim jest projektant biżuterii i jakie musi posiadać umiejętności? Jak długa jest droga od początkowego etapu, jakim jest samodzielne projektowanie biżuterii, aż do otwarcia własnej pracowni czy sklepu?

Szukaj inspiracji, poznając historię biżuterii

Biżuteria jest elementem stroju, który ma walory nie tylko artystyczne. Wyrób biżuterii miał miejsce tysiące lat przed naszą erą, a w czasach rozwoju tej sztuki ozdoby noszone były przez głowy państw i najważniejsze i najzamożniejsze osoby. To właśnie poprzez biżuterię wyrażano wysoki status społeczny, jednak naszyjniki, zawieszki i inne ozdoby pełniły też funkcje amuletów i talizmanów. W dzisiejszych czasach nierzadko są ozdobą, która pomaga wyrazić nie tylko indywidualny styl, ale także i światopogląd. Poznając historię noszenia kolczyków, broszek czy naszyjników oraz ich rytualne funkcje, projektant biżuterii może czerpać inspirację i wiedzę.

Śledź nowe trendy i przewiduj następne

Początkujący projektant biżuterii powinien przede wszystkim śledzić trendy. To właśnie ich znajomość połączona z intuicją pozwolą ci przewidywać kolejne tendencje. Dzięki temu nie będziesz tworzyć kolczyków, bransoletek czy zawieszek do łańcuszków, które są modne teraz, a będziesz w stanie przewidzieć co będzie na czasie w kolejnym sezonie. Poszukiwanie nowych inspiracji, kreatywność oraz analiza obecnych trendów to podstawa, jeśli chodzi o projektowanie biżuterii. Szczególnie, jeśli planujesz stworzone przez siebie dodatki sprzedawać, śledzenie tendencji na rynku pozwoli ci przewidzieć, jakie pierścionki, naszyjniki czy kolczyki i broszki będą najpopularniejsze.

Wyrób biżuterii – jak się tego nauczyć

Projektant biżuterii powinien nie tylko znać aktualne trendy i mieć intuicję pozwalającą na przewidzenie kolejnych, ale także i posiadać wiedzę na temat takich zagadnień, jak wyrób biżuterii. Ważne jest, aby na początku znać co najmniej postawy rzemiosła i opanować posługiwanie się podstawowymi narzędziami jubilerskimi, takimi, jak kombinerki. Dobry projektant biżuterii powinien nie tylko umieć naszkicować projekt. Przydatna będzie także znajomość materiałów i półfabrykatów, sposobu w jaki się zachowują oraz stopnia ich plastyczności. Wiedza na ten temat pozwoli tworzyć projekty, które mają szansę na realizację. Unikniesz w ten sposób pracy nad biżuterią, która nie ma szansy powstać z przyczyn technologicznych.

Poznaj kamienie szlachetne i ich znaczenie

Zanim wyrób biżuterii stanie się dla ciebie łatwy, a jej projektowanie będzie przychodziło bez trudu, musisz nauczyć się nie tylko rysowania projektów i użytkowania narzędzi. Aby tworzyć piękne dodatki mające unikalny styl i pozwalają noszącej go osobie wyrazić osobowość, powinieneś także zdobyć wiedzę dotyczącą metali i kamieni. Każdy surowiec może mieć odrębną symbolikę, która będzie albo charakterystyczna dla danej kolekcji, albo dla konkretnego dodatku. Dodatkowo, kamienie szlachetne inaczej zachowują się podczas noszenia, niż na przykład skórzane, drewniane czy szklane elementy. Zanim zaprojektujesz swoją pierwszą autorską biżuterię przetestuj wszystkie półfabrykaty i surowce, których chcesz używać. Dzięki temu będziesz nie tylko projektować, ale i dobierać materiały świadomie, wprowadzając w życie swoje autorskie pomysły.

Dodaj komentarz