Związek się rozpada? Spójrz nań inaczej

Właściwie nie ma pytania o to, czy się pojawi, lecz kiedy: poważny kryzys w związku. Te trudne chwile dotyczą zarówno małżeństw, jak i związków nieformalnych, bez względu na ich staż. Wspólne życie dwojga ludzi nie jest sielanką, może zmęczyć. Ludzie się zmieniają, zmieniają się też okoliczności w ich życiu. Wszystko to może generować narastające wzajemnie niezrozumienie, nawarstwianie się wzajemnych pretensji i żalów, rosnącą niechęć do partnerki czy partnera. W końcu pojawia się u jednego lub obojga myśl o rozstaniu czy rozwodzie.

Szkoda, bo przecież za daną parą jest ileś wspólnych lat i jakiś już dorobek, zarówno materialny, jak i niematerialny. Często są też dzieci. Zburzenie tego wszystkiego przyniesie szereg rozmaitych konsekwencji, nie tylko dla rozstającej się pary. Bywa niestety tak, że rozpadają się na zawsze związki, które mogłyby funkcjonować dalej, znacznie lepiej. Które można odbudować i uzdrowić. Nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę z tego, że mają jeszcze szansę.

Terapia par może wydatnie pomóc

Terapia dla par może pomóc rozpadającemu się małżeństwu

Laik nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, co leży u podstaw kryzysu w jego związku. Uwikłanie w codzienność, zapętlenie w konflikt komplikuje wszystko, trzeźwe spojrzenie na sytuację przestaje być możliwe, a w jego miejsce trafia bezsilność i poczucie rezygnacji. Czasem rzeczywiście jest już za późno, czasem zwyczajnie brakuje woli ratowania związku, ale bardzo często rzeczywistym powodem rozpadu jest niezrozumienie siebie i partnerki lub partnera. W takim zrozumieniu może pomóc terapia par. Warszawa to jedno z wielu miast, gdzie taka pomoc jest osiągalna.

Co może psychoterapeuta

Nie tylko patrzy z boku, bez emocji, ale przede wszystkim zna zakamarki ludzkiej duszy, rozumie niezliczone meandry ludzkiego myślenia, działania i zaniechań. Przede wszystkim zaś umie pokierować rozmową tak, by zaburzona komunikacja stawała się znów drogą do wzajemnego zrozumienia, bez którego nie sposób realnie ocenić własnej roli i sytuacji w związku.

Wizyty w gabinecie terapeutycznym to przede wszystkim droga do zrozumienia siebie przez każde z partnerów, a także do zrozumienia wzajemnego. Mogą doprowadzić do ustalenia prawdziwej przyczyny nieporozumień i konfliktów, a także pomóc w samodzielnym znalezieniu przez partnerów dróg wyjścia. Nie ma gwarancji, że terapia uratuje i naprawi dany związek, ale istnieje taka szansa, nierzadko poważna.

Warto z niej skorzystać, bo potem nie wyrzucać sobie, że się przynajmniej nie spróbowało.

 

Dodaj komentarz