Sprawdź, czy nie czas iść do okulisty

Okulista (nie mylić z optometrystą!) jest lekarzem. Do lekarza wybieramy się zazwyczaj wtedy, gdy nam coś dolega. Jeżeli więc pojawiają się problemy ze wzrokiem inne niż spodziewane (bo przecież użytkownicy okularów wiedzą, że co jakiś czas trzeba zamówić nowe szkła), trzeba wybrać się na specjalistyczne badanie. Ale nie tylko wtedy, o czym poniżej.

Kiedy pora iść do okulisty

Na pewno wtedy, gdy podejrzewamy u siebie chorobę wzroku, przy czym nie jest to zwykłe zapotrzebowanie na okulary. Jeśli doskwiera nam częste mruganie albo mamy problem z czytaniem i oglądaniem programów telewizyjnych, zaczynamy wtedy mrużyć oczy – trzeba sprawdzić przyczynę. Podobnym sygnałem mogą być zapalenia spojówek lub powiek, niekiedy także bóle głowy. Wzrok warto też badać po czterdziestce, ponieważ istnieją choroby, które rozwijają się u osób w dojrzałym wieku tak, że żadne objawy nie są dostrzegalne. Profilaktyka jest więc konieczna, by w porę wykryć ewentualną chorobę, która może – jeśli nie będzie w porę zdiagnozowana i leczona – wywołać nawet ślepotę.

Profilaktyczne wizyty też trzeba odbywać

Systematyczne badania wzroku powinni koniecznie wykonywać chorzy na cukrzycę, ponieważ choroba ta potrafi podstępnie i na wiele sposobów atakować wzrok. Czasem zdarza się wręcz, że to okulista w czasie badania oczu poweźmie podejrzenie cukrzycy i zaleci pacjentowi wizytę u lekarza rodzinnego, jeśli nie u diabetologa.

Do okulisty powinny chodzić także kobiety w ciąży, zwłaszcza te z wadą wzroku. Ciężarne noszące soczewki kontaktowe mogą mieć problem z pieczeniem i łzawieniem oczu. Między 4. a 5. miesiącem ciąży dobrze jest wykonać badanie dna oka.

Regularne badania wzroku należy wykonywać także wtedy, gdy w rodzinie występuje jaskra lub zaćma: są to choroby dziedziczne, a zarazem bardzo poważne dla wzroku.

NFZ? Nie, raczej prywatnie

Badania okulistyczne finansowane przez NFZ wymagają niestety skierowania. Może się to wiązać z okresem oczekiwania na przyjęcie przez lekarza. Kto zatem może sobie na to pozwolić, wybiera prywatną konsultację. W Lublinie okulista przyjmuje m.in. w Centrum Dobrego Widzenia Opticon – https://opticon-cdw.pl/. Pracują tam również optometryści, którzy specjalizują się w terapii widzenia i kontaktologii (soczewki kontaktowe), leczeniu zeza i niedowidzenia, rehabilitacji wzroku po urazach oraz oczywiście w doborze szkieł korekcyjnych. Można tam wykonać kompleksowe badanie okulistyczne, a nawet zamówić wizytę domową, obejmującą badanie wzroku i dobór okularów.

Dodaj komentarz