Olej z czarnuszki: jeden lek na wiele dolegliwości

Olej z czarnuszki zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników. Dzieje się tak, ponieważ jego cenne i liczne właściwości wpływają bardzo pozytywnie na pracę różnych narządów. Ziarenka czarnuszki siewnej mają bardzo dużą moc, dzięki zawartych w nich unikalnych składnikach leczniczych.

Co się w nich kryje? Ponad sto aktywnie działających substancji, takich jak witaminy E, A, F, z grupy B, biotyna, cenne pierwiastki (wapń, magnez, żelazo, potas, sód, selen i cynk), alkaloidy, flawonoidy, saponiny, węglowodany, białka, olejki eteryczne, fitosterole, fosfolipidy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest to cały arsenał potężnie działających składników, które stanowią niezwykle silną obronę dla organizmu.

Obok nasion, nalewek i syropów można na jej bazie sporządzać olej czarnuszki. Opinie lekarzy o nim są bardzo dobre, o czym można poczytać nie tylko w Sieci, ale też w artykułach medycznych. Kupuj tylko najlepszej jakości olej, który musi być tłoczony na zimno, nierafinowany, aby zachował wszystkie wartości odżywcze zawarte w czarnuszce. Piją go dorośli (1 łyżeczka 1 razy dziennie) i dzieci (pół lub mniej łyżeczki dwa razy dziennie), niektórzy dodają do sałatek i innych potraw. Charakteryzuje go trochę gorzki, korzenno-pieprzny smak. Niewiele preparatów ziołowych ma tak wiele właściwości, jak olej z czarnuszki. Działanie jego jest niezastąpione przy wielu różnych schorzeniach. Można stosować go także zewnętrznie na skórę, ponieważ czarnuszka pomaga w takich schorzeniach jak łuszczyca, grzybica czy różne zapalenia naskórka. Olej ładnie też wygładzi skórę, przyspieszy gojenie ran oraz ochroni przed oparzeniami słonecznymi. Powszechnie też stosuje się olej z czarnuszki na twarz przy wysypkach czy trądziku i stanach zapalnych.

Czarnuszka wykazuje działanie antybakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Olej stosowany wewnętrznie pomaga przy przeziębieniach i wszelkiego typu infekcjach górnych dróg oddechowych. Wspaniale radzi sobie też z układem pokarmowym – chroni śluzówkę żołądka, walczy z refluksem przełykowo-żołądkowym oraz z innymi dolegliwościami gastrycznymi. Pijąc olej z czarnuszki, chronisz swoje nerki przed kamieniami, ponieważ obniża się poziom szczawianów w moczu.

Świetnie radzi sobie tez z bakteriami i pasożytami. Niektóre bakterie typu Helicobacter pylori czy gronkowiec złocisty zwalcza lepiej niż antybiotyki. Wzmacnia też układ immunologiczny, reguluje pracę wątroby i dobrze sobie radzi z dwoma typami cukrzycy (regeneruje uszkodzone komórki trzustkowe, reguluje poziom insuliny i obniża poziom cukru we krwi).

Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa olej z czarnuszki opinie lekarzy, znajdujące się w różnych artykułach medycznych, pomogą Ci wzbogacić wiedzę na temat tej cennej rośliny.

Sprawdź, jak wiele dobrego może zdziałać dla twojego organizmu olej z czarnuszki. Właściwości, jakie kryją się w tych niewielkich ziarenkach, są nieprzecenione.

Dodaj komentarz