Objawy starczowzroczności

Starczowzroczność, czyli prezbiopia (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/prezbiopia), to następstwo naturalnego i pojawiającego się u większości osób procesu starzenia się. Starczowzroczność pojawia się na ogół u osób po czterdziestym roku życia, kiedy oko zaczyna tracić dotychczasową zdolność akomodacji. Objawy prezbiopii widoczne są na ogół w momencie czytania, kiedy dotychczas bez problemu czytane teksty czy oglądane przedmioty zaczynają tracić na ostrości i aby je obejrzeć dokładnie, musimy oddalić je od oka, co powoduje, że oko musi w mniejszym stopniu akomodować. Pojawia się tzw. efekt „zbyt krótkiej ręki”, a więc, aby w pełni zaradzić temu problemowi, warto sprawdzić, jakie są możliwości korygowania wzroku w przypadku prezbiopii.

Twardniejąca soczewka, która nie jest już w stanie skupić we właściwy sposób promieni na siatkówce, wymaga skorygowania właściwie dobranymi okularami lub soczewkami korekcyjnymi. W przypadku osób, które do tej pory nie cierpiały z powodu innych wad wzroku, będą to tzw. wartości plusowe, o odpowiednio dobranej sile skupienia. Może ona był stopniowo zwiększa, w zależności od następowania utraty zdolności akomodacji. W przypadku osób, które już wcześniej musiały korygować wady wzroku, np. krótkowzroczność, rozwiązaniem są tzw. progresywne okulary lub soczewki kontaktowe. Tego typu produkty w górnej części mają wartości minusowe, umożliwiające patrzenie w dal, a w dolnej – plusowe – pozwalające na wygodne czytanie blisko tekstu, szycie czy wykonywanie innych czynności wymagających więcej precyzji. Część osób stosujących tego typu szkła kontaktowe lub okulary musi jedynie przyzwyczaić się nieco do płynnego przechodzenia ze zmiennych wartości szkieł, co u części z nich może czasem wywoływać lekkie zawroty głowy.

Nowoczesne soczewki kontaktowe progresywne to wygodne rozwiązanie pozwalające wszystkim osobom cierpiącym na prezbiopię na korygowanie wzroku, a jednocześnie pozwalające na zachowanie dotychczasowego stylu życia. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za noszeniem okularów czy wręcz zmienianiem okularów – innych do czytania blisko, innych do patrzenia w dal. Dzięki nieodgraniczeniu różnych stref widzenia, soczewki nie zniekształcają widoku oczu, co dla niektórych osób jest szczególnie ważne przy wykonywanej funkcji publicznej. Warto wspomnieć też o możliwości wygodnego uprawiania dotychczasowego aktywnego trybu życia. Soczewki wykonane z wyjątkowo miękkiego materiału, płynnie przesuwają się po rogówce, dzięki czemu użytkownik nie czuje ich właściwie w ogóle w trakcie wykonywania poszczególnych czynności.

Dodaj komentarz