Leczenie niepłodności nie musi być drogie!

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych par boryka się z problemem niepłodności. Małżeństwa przez lata starają się o potomstwo, jednak w skutek wielu czynników nie tylko genetycznych, ale i środowiskowych im się nie udaje. Na szczęście współczesna medycyna jest na tyle zaawansowana, że wiele w wielu przypadkach może przyjść z pomocą. Leczenie bezpłodności kojarzy się z niezwykle kosztownym procesem, jednak czy musi tak być w rzeczywistości?

Leczenie niepłodności w Polsce

W naszym kraju darmowy fundusz zdrowotny niestety nie pokrywa kosztów badań tego typu, są one bowiem bardzo różnorodne i długotrwałe. Bowiem samo stwierdzenie faktu, że pacjent nie może mieć dzieci nie jest wystarczające, istnieją przynajmniej trzy sytuacje, które uniemożliwiają poczęcie:

  • kobieta lub mężczyzna są bezpłodni;
  • żadne z małżonków nie może mieć dziecka;
  • partnerzy posiadają cechy fizjologiczne, które uniemożliwiają poczęcie z konkretnym partnerem.

Trzecia opcja dotyczy sytuacji, kiedy np. odczyn PH pochwy kobiety jest nieprzyjazny dla nasienia jej partnera, przez co zapłodnienie jest praktycznie niemożliwe. Aby móc rozpocząć płatne lub darmowe leczenie bezpłodności (in vitro), koniecznie jest ustalenie, która z opcji dotyczy konkretnej pary. W tym celu lekarz zleca szereg kosztownych badań, które są niezbędne do poznania prawdy. Na szczęście coraz więcej placówek w Polsce, chcąc przyciągnąć swoją ofertą kolejnych klientów oferuje im początkowe badania za darmo, w cenie późniejszego leczenia. Na początku przeprowadza się badanie nasienia mężczyzny, sprawdzając, czy plemniki są dostatecznie ruchliwe. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas lekarz zleca bardziej inwazyjne badanie kobiety, które pomoże określić, czy jej narządy rodne są gotowe na zapłodnienie. W wielu przypadkach dla par, które nie mogą mieć razem dziecka dostępne jest darmowe leczenie bezpłodności w postaci zapłodnienia in vitro. Metoda ta wzbudza wiele kontrowersji, jednak mimo, że NFZ wycofał się z refundacji, w wielu dużych miastach zabieg opłacany jest z budżetu miejskiego.

Dodaj komentarz