Krew w kale – przyczyny i konsekwencje

Pojawienie się krwi w stolcu nie musi oznaczać poważnej dolegliwości, jednak w żadnym wypadku nie jest to objaw, który możemy zbagatelizować. Krew w kale może być efektem hemoroidów, choroby wrzodowej, ale także nowotworu jelita grubego. Dowiedz się, o czym może świadczyć krew w stolcu i jakie badania pozwolą lekarzowi postawić właściwą diagnozę.

Krew w kale – choroby

Jeśli jesteśmy w stu procentach zdrowi, w naszym kale nie powinny pojawiać się ślady krwi. Warto o tym pamiętać, zauważając krew w swoim kale. Zazwyczaj jest ona objawem jednostki chorobowej, która może mieć rozmaite podłoża. Nie ma też reguły odnośnie do momentu, w jakim pojawia się krew w kale. W przypadku niektórych chorób kał o brunatnym zabarwieniu pojawia się w początkowym stadium, kiedy indziej – gdy choroba jest już mocno zaawansowana. Najpowszechniejsze przyczyny krwi w stolcu to m.in.:

  • choroba wrzodowa – osoby cierpiące na wrzody często zmagają się z krwawieniem do przewodu pokarmowego. Efektem tego są ślady świeżej krwi w stolcu,

  • hemoroidy – zdecydowanie jedna z najpowszechniejszych przyczyn pojawiania się krwi w stolcu. Na szczęście, nie tak groźna, jak zapalenie jelita czy choroba nowotworowa. Na hemoroidy narażone są w szczególności osoby, które większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej, stronią od aktywności ruchowej, a także kobiety ciężarne i osoby, zmagające się z częstymi zaparciami. Źródłom krwi w stolcu stają się pękające guzki hemoroidalne,

  • choroba nowotworowa – bez dwóch zdań najgroźniejsza z dolegliwości, związanych z pojawianiem się śladów krwi w stolcu. Krew w kale najczęściej towarzyszy nowotworom jelita grubego, jest również częstym objawem chorób okrężnicy, odbytu czy żołądka. Krew w kale – przyczyny – dowiedz się więcej.

Krew w kale – jakie badania wykonać?

Jeśli zaobserwujemy w swoim stolcu ślady krwi lub zaniepokoi nas powtarzająca się buraczkowa barwa kału, bezwzględnie powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który zleci wykonanie właściwych badań. Pierwszym krokiem jest wykluczenie zmian nowotworowych, czemu służą w szczególności kolonoskopia oraz gastroskopia. Warto regularnie kontrolować swoje zdrowie, wykonując także badanie na tzw. krew utajoną w kale, której nie zauważymy gołym okiem.

Dodaj komentarz