Kiedy zalecane jest już usunięcie zęba – tak zwana ekstrakcja

Jednym z zabiegów dentystycznych, jest tak zwana ekstrakcja zęba. Czyli nic innego, jak wyrwanie zęba. Jest to zabieg który jest już zabiegiem chirurgicznym i musi być wykonywany w standardach chirurgicznych. Zabieg ten opiera się o usunięcie zęba z zębodołu, a tym samym na całkowitym usunięciu go wraz z korzeniem.

Każda ekstrakcja zęba wymaga przede wszystkim konsultacji stomatologicznej, lub w przypadku dużego poziomu skomplikowania, również konsultacji chirurgicznej. Oczywiście, przed usunięciem zęba, konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i później wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Ze względu na to, że ekstrakcja, jest zabiegiem chirurgicznym, opiera się ona na trwałym naruszeniu struktur zęba. W tym przypadku, zrywa się więzadła zębowe, a następnie powinno nastąpić zwichnięcie zęba i całkowite jego usunięcie.

Bardzo ważne w całym zabiegu jest wyczyszczenie zębodołu. Tylko i wyłącznie prawidłowo wyczyszczony zębodół pozwala na zachowanie zdrowia człowieka. Niewłaściwe jego oczyszczenie, powoduje, iż następuje zakażenie, które może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Rana po ekstrakcji zęba goi się do kilku tygodni.

Ekstrakcja zęba – powody

Najczęstszą przyczyną ekstrakcji zęba, jest to, iż sam ząb jest zniszczony wraz z tkankami. Oznacza to, że ząb nie może zostać ani uleczony, ani też odbudowany protetycznie.

Ekstrakcja zęba, następuje również w momencie nieprawidłowego rozwoju zęba, jego zatrzymania lub też w momencie, gdy zatrzymany ząb powoduje nieprawidłowy zgryz.

Często, usuwa się również zęby, w których postęp próchnicy jest bardzo wysoki i sam ząb nie może być dalej leczony.

Ekstrakcja może nastąpić również wtedy, kiedy zęby nie mają już miejsca. Jest to częsty przypadek na przykład związany z tak zwanym „zębem mądrości”. W takim momencie, ząb nie ma miejsca do rozwoju oraz wzrostu i musi zostać usunięty chirurgicznie. Czasem też, ząb po prostu rośnie krzywo, ze względu na brak miejsca.

W granicznych przypadkach ekstrakcja dotyczy również parodontozy lub mocnego rozchwiania się zęba.

Dodaj komentarz