Jakie badania genetyczne oferują renomowane laboratoria?

Genetyka jest dziedziną nauki, która nadal kryje przed nami wiele tajemnic. Dopiero XX wiek i żyjący w nim naukowcy dostarczyli światu fundamentalnej wiedzy na temat dziedziczenia. Wcześniej cały pogląd ludzkości na temat genetyki zawierał się w publikacjach Karola Darwina i Grzegorza Mendla. Obecnie od tych czasów dzieli nas niespełna 200 lat oraz niesamowity postęp, jaki trudno sobie wyobrazić. Co nam – zwykłym ludziom – oferuje genetyka w XXI wieku?

Znaczenie genetyki

Dla większości laików genetyka oraz towarzyszące jej badania DNA stanowią część bardzo odległego, wręcz nieco nierealnego świata. Mimo wszystko trudno uwierzyć w coś, czego nie widać gołym okiem – zwłaszcza kiedy są to sekwencje kodu genetycznego, tajemniczo brzmiące chromosomy czy łańcuchy nukleotydów. Całkowita długość ludzkiego DNA przekracza kilka milionów kilometrów – jak to możliwe, by mógł on zawierać się w naszym ciele?

Wbrew pozorom genetyka nie jest jednak dziedziną zarezerwowaną dla naukowców. Mamy z nią styczność codziennie – jest ujęta w kolorze oczu dziecka, wyglądzie twarzy i każdej, najmniejszej komórce. Ponadto badania genetyczne są już dostępne dla wszystkich – choć nie każdy może je wykonać, to każdy może poznać odpowiedź, na nurtujące go pytanie.

Oferta laboratoriów

Spośród wszystkich analiz genetycznych największym zainteresowaniem cieszą się badania na ustalenie ojcostwa. Co ciekawe, materiał z wewnętrznej strony policzka można pobrać nawet samodzielnie w domu – wystarczy posiadać specjalnie przeznaczony do tego zestaw. Warto zauważyć, że akredytowane laboratorium genetyczne GENETICO wykonuje testy na ojcostwo, które są w stanie z całkowitą pewnością wykluczyć mężczyznę, jako domniemanego ojca dziecka. Z kolei potwierdzenie ojcostwa odbywa się z ponad 99,999999% prawdopodobieństwem.

Innymi badaniami, które cieszą się dużym zainteresowaniem są testy pokrewieństwa oraz predyspozycje genetyczne do zachorowania na wybrane nowotwory i schorzenia. Tego typu badania dostarczają bardzo istotne informacje, które można wykorzystać w celu profilaktyki i innych środków leczniczych lub zapobiegawczych.

Stosunkowo nową usługą w renomowanych laboratoriach genetycznych jest test na obecność narkotyków, przeprowadzany na podstawie materiału w postaci pukla włosów. GENETICO wprowadzając tę analizę potwierdziło poziom krajowych placówek badawczych, które w żadnym stopniu nie odbiegają od restrykcyjnych norm i zaawansowanych metod laboratoriów z Niemiec czy Stanów Zjednoczonych.

Krajowe oraz światowe badania na temat dziedziczenia przeżywają obecnie fazę rozkwitu. Niewykluczone więc, że w ciągu kolejnej dekady dokona się jeszcze większy postęp, dostarczający kolejnych informacji na temat cech ludzkiego organizmu, a oferta laboratoriów znacznie się powiększy.

Dodaj komentarz