Jak wybrać odpowiedniego stomatologa?

Wizyty u stomatologa to wciąż rzadko poruszany temat wśród Polaków. Większość boi się bólu i przykrych doświadczeń. Jednakże zęby mamy tylko jedne i warto zapewnić im odpowiednią opiekę zdrowotną. Aby to zrobić, wystarczy skupić się na kilku prostych kwestiach, które dadzą Wam rzetelny obraz konkretnego stomatologa.

Przede wszystkim: specjalizacja

Wśród dentystów, tak samo jak wśród zwykłych lekarzy, istnieją specjalizacje. Jeżeli wiesz, gdzie dokładnie leży Twój problem, wybierz wcześniej odpowiedniego lekarza, dzięki czemu zaoszczędzisz czas na przekierowywaniu Cię od jednego stomatologa do drugiego.

  • Ortodonta– leczy wady zgryzu
  • Protetyk– zajmuje się zakładaniem protez oraz leczeniem problemów związanych z ich posiadaniem
  • Pedodontolog– stomatolog dziecięcy
  • Periodontolog– leczy choroby dziąseł

Jeżeli nie znasz dokładnie źródła problemu to oczywiście wybierasz jakiegokolwiek dentystę, który następnie pokieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.

Poznaj opinie!

Wybierając stomatologa bazuj na opiniach rodziny i znajomych. Nie bój się zadawać szczegółowych pytań– być może coś, co ktoś uznał za wadę, Ty uznasz za zaletę i odwrotnie. Warto wiedzieć, z jak poważnym problemem Twoi opiniodawcy poszli do dentysty i jak przebiegała wizyta. Takie informacje możesz także zaleźć w internecie, ale nie wolno im bezgranicznie ufać. Uważaj na przesadnie zachwalające lekarza opinie i te zawierające linki, prawdopodobnie jest to tylko część marketingu, która może być daleka od prawdy. Ważne, aby stomatolog oprócz odpowiednich kompetencji, miał też ludzkie podejście do pacjentów

Zwróć uwagę na gabinet

Pojawiając się po raz pierwszy u stomatologa skup się przede wszystkim na obserwacji. Rozejrzyj się w poszukiwaniu ewentualnych oznak braku higieny. Sprawdź, czy wszystko leży na swoim miejscu i w gabinecie nie ma żadnych śladów poprzedniego klienta. Zwróć uwagę także na wygląd lekarza i jego asystentki oraz panujące między nimi stosunki. Jeżeli traktują Cię z góry, ignorują i rozmawiają między sobą- już wiesz, że nie zaznasz tam profesjonalizmu.

Posługując się tymi kilkoma radami a także po prostu własną intuicją, z pewnością spotkacie stomatologa, dzięki któremu wizyty będą owocne i bezbolesne!

Dodaj komentarz