Jak opiekować się seniorem, który cierpi na kłopoty z pamięcią?

Problemy z pamięcią są jednymi z najczęstszych dolegliwości, z jakimi borykają się osoby w podeszłym wieku. W zależności od zaawansowania stanu choroba rzutuje na różne dziedziny życia seniora, odbierając mu komfort psychiczny oraz zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Przekonajmy się, jakie podłoże mają kłopoty z pamięcią oraz w jaki sposób można stawić im czoła.

Gdzie tkwi problem?

Problemy z zapamiętywaniem i przypominaniem sobie pewnych faktów, zachowań oraz osób mogą mieć różne podłoże. Najczęściej są to symptomy chorób wieku podeszłego i starczego, takich jak demencja czy Alzheimer. Schorzenia to niejednokrotnie są ze sobą mylone, co może prowadzić do zapewnienia choremu niedostatecznej opieki. Warto również pamiętać, że przytoczonym stanom chorobowym towarzyszą odmienne objawy, a typowy dla Alzheimera jest jego postępujący charakter.

Jak zatroszczyć się o seniora?

Życie ze staruszkiem, który cierpi na kłopoty z pamięcią jest niełatwym zadaniem. Przede wszystkim opiekunka lub bliska osoba musi wykazać się dużą dozą wyrozumiałości, empatii i cierpliwości. Typowym zachowaniem wśród chorych seniorów jest wielokrotne zadawanie tych samych pytań lub dosadne powtarzanie wypowiedzi, w obawie, że te zostaną niezrozumiane. Błędem jest unikanie kontaktu z osobą starszą lub systematyczne poprawianie jej. Klasycznymi objawami demencji są zaburzenia pamięci krótkotrwałej, przy jednoczesnej świadomości wydarzeń, które miały miejsce w czasach odległych. Bardzo często zdarza się zatem, że senior wspomina ze szczegółami lata młodości, lecz nie pamięta czym zajmował się w poprzednim dniu lub przed upływem kilku godzin. W związku z tym doskonałym tematem do rozmów jest wspominanie starych czasów czy przeglądanie rodzinnych fotografii.

Bezpieczeństwo w chorobie

Oprócz zrozumiałego dyskomfortu – zarówno ze strony seniora, jak i opiekuna czy członka rodziny – w opiece nad osobą z demencją lub Alzheimerem pojawiają się inne, znacznie trudniejsze do ominięcia przeszkody. Jedną z nich jest zapewnienie osobie starszej bezpieczeństwa, co wbrew pozorom nie należy do najprostszych. Chorzy ze względu na problemy z pamięcią krótkotrwałą niejednokrotnie zapominają o gotującym się obiedzie czy odkręconym kranie. Zdecydowana większość z nich nie jest też w stanie samodzielnie wrócić do domu oraz prowadzić auta. W związku z tym należy mieć świadomość, że w przypadku wystąpienia zaawansowanych problemów z pamięcią seniorzy wymagają całodobowej opieki. W innym razie mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla otoczenia.

Zrozumienie chorego to proces długotrwały, wymagający odpowiedniego podejścia, a niejednokrotnie także doświadczenia. Jeśli problemy osób starszych są Ci doskonale znane, a niesienie pomocy sprawia Ci dużo radości zastanów się nad karierą opiekunki. Niezbędne informacje na temat rekrutacji, oraz aktualne oferty pracy znajdziesz na: http://www.help24.info/.

Dodaj komentarz