Jak opiekować się osobą starszą chorą na depresję?

Depresja jest chorobą psychiczną, z którą z roku na rok zmaga się coraz więcej osób. Schorzenie to bardzo często pojawia się w wieku starczym, kiedy to seniorzy narażeni są na samotność, niemożność wykonywania dotychczasowych zajęć oraz obniżenie nastroju związane ze złym samopoczuciem i przytłaczającą codziennością. Depresji można zapobiegać, co jest znacznie łatwiejsze, niż jej leczenie. Jeśli podejrzewasz, że Twój bliski lub podopieczny może cierpieć na tę chorobę, sprawdź w jaki sposób możesz mu pomóc.

Jak rozpoznać depresję?

Gorszy dzień to coś, co przytrafia się każdemu z nas. Zazwyczaj jednak przed długotrwałą chandrą chronią nas codzienne obowiązki, zabieganie, oddanie rodzinie czy spotkania towarzyskie. Moment przejścia na emeryturę to dla większości seniorów etap, w którym liczba obowiązków, kontaktów i zainteresowań gwałtownie spada. Duża ilość wolnego czasu, sporadyczne odwiedziny zaganianych bliskich oraz nieco bardziej dokuczliwe dolegliwości zdrowotne niejednokrotnie sprawiają, że osoba starsza nie przejawia już takiej radości z życia jak wcześniej. Wręcz przeciwnie – coraz częściej przytrafiają się jej wahania nastroju, momenty rozdrażnienia, płaczliwości i apatii. Kiedy tego typu stany zaczynają się powtarzać powinniśmy bliżej przyjrzeć się zdrowiu psychicznemu bliskiej nam osoby.

Przygnębienie a depresja – jak rozróżnić?

Obniżony nastrój bardzo często mylony jest z depresją – i odwrotnie. Spowodowane jest to przede wszystkim symptomami choroby w postaci braku energii i radości z życia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że depresja może mieć różne oblicza, które nie zawsze od razu dają pełen obraz problemu. Podstawową różnicą pomiędzy stanami smutku, a depresją są towarzyszące objawy w postaci:

  • problemów z koncentracją,
  • zaburzeniami apetytu i masy ciała,
  • niskiej samooceny,
  • kłopotów ze snem,
  • niesprawności intelektualnej.

Warto również obserwować, czy senior nie uskarża się na dysfunkcje ze strony układu pokarmowego lub bóle głowy, ponieważ są to typowe dolegliwości, towarzyszące nerwom.

Czy osobie z depresją można pomóc?

Depresja jest znacznie poważniejszym stanem chorobowym, niż przypuszcza wiele osób. W ostateczności może doprowadzić nawet do targnięcia się na własne życie, dlatego tak ważna jest odpowiednia i błyskawiczna reakcja na pogorszenie się zdrowia psychicznego seniora. Wizyty u psychoterapeuty i leczenie farmakologicznego to popularne, ale nie zawsze konieczne środki. Równie zadowalający efekt mogą przynieść częste spotkania z osobą starszą oraz zapewnienie jej rozrywki. Towarzystwo bliskich jest bardzo ważnym etapem rekonwalescencji, podobnie jak znalezienie ciekawego hobby lub zapisanie staruszka na zajęcia dla osób w zbliżonej grupie wiekowej. Pamiętaj, by nie oceniać i nie krytykować seniora, lecz wykazywać się dużą dozą cierpliwości i wyrozumiałości.

Osamotnienie sprzyja rozmyślaniu nad problemami, utratą rodziny i przyjaciół czy innymi codziennymi zmartwieniami. Dlatego pierwszym krokiem na drodze do wyleczenia seniora jest zapewnienie mu całodobowej, troskliwej opieki. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat dbania o osoby starsze zajrzyj na stronę http://www.friggawork.pl/pl/poradnik-dla-opiekunki/, gdzie najdziesz garść praktycznych porad.

Dodaj komentarz