In vitro – współczesna metoda leczenia niepłodności

Problemy z płodnością to problem wielu par, do którego przyczyniają się uwarunkowania genetyczne, szereg chorób czy też niezdrowy styl życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemożność zajścia w ciążę pomimo starań dotyczy nawet od 10-ciu do 18-stu procent populacji. Wobec nieskuteczności innych metod wiele par decyduje się na coraz popularniejszą metodę in vitro. Oto najważniejsze informacje na jej temat.

Na czym polega in vitro?

Zapłodnienie in vitro to metoda wspomagania ciąży, która wywołuje sporo kontrowersji, dzieląc przyszłych i obecnych rodziców na jej zwolenników i sceptyków. Dla wielu par jest to jedyna realna szansa na doczekanie się potomstwa, przez co popularność zapłodnienia pozaustrojowego, jakim jest in vitro, z roku na rok rośnie.

Innowacyjnością – a zarazem dużym problemem etycznym dla części społeczeństwa – jest fakt, że zapłodnienie w przypadku tej metody odbywa się poza organizmem człowieka. Warto w tym miejscu zauważyć, że in vitro nie jest nowym, ani nie do końca przetestowanym odkryciem. Ten sposób wspomagania ciąży jest znany i stosowany na świecie już od wielu lat, a w Polsce od ponad ćwierć wieku. Twórcą metody jest Robert G. Edwards – brytyjski biolog i fizjolog, który za to przełomowe odkrycie został uhonorowany nagrodą Nobla.

W przypadku in vitro połączenie komórek jajowych i plemników ma miejsce na płytce laboratoryjnej. Sama nazwa metody w języku łacińskim oznacza “w szkle”. W przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia komórki zaczynają się dzielić, a następnie możliwe jest wprowadzenie embrionów do macicy pacjentki za pomocą cewnika.

Leczenie In Vitro jest często jedyną szansą

Wskazania do przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego

O niepłodności mówimy wtedy, kiedy para bezskutecznie stara się zajść w ciążę przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Warunkiem jest nie stosowanie żadnych metod antykoncepcji oraz systematyczna aktywność seksualna. Stan ten przez wielu pacjentów mylony jest z bezpłodnością, która jest permanentną i nieodwracalną niezdolnością do spłodzenia potomstwa.

Wśród technik wspomagania rozrodu można wymienić chociażby stymulację hormonalną oraz inseminację domaciczną nasieniem dawcy lub partnera. Metodę in vitro stosuje się zazwyczaj wtedy, kiedy inne nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Innymi wskazaniami są m.in.: endometrioza, niedrożność jajowodów, obniżone parametry nasienia czy brak możliwości wywołania owulacji.

Skuteczność in vitro

Powodzenie tej metody zapłodnienia zależy od wielu czynników – między innymi od wieku pacjentki i liczbie przeprowadzonych procedur. Specjaliści szacują, że szansa na zajście w ciążę wynosi od około 20-stu do 40-stu procent, co bez wątpienia daje nadzieje wielu parom na posiadanie upragnionego potomstwa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenie niepłodności oraz samej metody in vitro zajrzyj na stronę http://www.klinika-zdrowko.pl/, gdzie znajdziesz obszerne informacje na temat wspomagania rozrodu.

Dodaj komentarz