Czy Botox jest bezpieczny?

W ciągu ostatnich dziesięcioleci stosowanie botoksu do redukcji zmarszczek stało się rzeczą powszednią. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa stosowania botuliny?

Jak działa Botox?

Botox to inaczej jad kiełbasiany, neurotoksyna produkowana przez specjalny szczep bakterii beztlenowych. Jej działanie polega na blokowaniu uwalniania neuroprzekaźnika z neuronów na połączeniach z mięśniami. Jad kiełbasiany jest uważany za jedną z najgroźniejszych trucizn, jednak od połowy XX wieku jest wykorzystywany w medycynie: unieruchamianie mięśni jest skuteczne min. w terapii zeza, kurczy twarzy oraz tików nerwowych. W medycynie estetycznej, botulinę stosuje się w charakterze środka przeciwzmarszczkowego, w formie zastrzyków podskórnych. Dawki stosowane w tym celu, są wielokrotnie mniejsze od tych, używanych w terapii neurologicznej. Nieuzasadnione są także obawy rozejścia się neurotoksyny po organizmie, botulina wnika do neuronów miejscowo. Współczesne zabiegi nie wymagają znieczulenia ani rekonwalescencji dłuższej niż kilka dni. Terapia botoksem może wyeliminować zmarszczki mimiczne (wokół ust i oczu, oraz na czole).

Gdzie wykonać zabieg?

Zabieg może być przeprowadzony tylko przez lekarza: dermatologa, lub chirurga plastyka, wykonywanie go przez kosmetologów jest nielegalne i niebezpieczne. Miejsca zastrzyku powinny zostać dobrane do indywidualnej struktury twarzy pacjenta, specjalista powinien przeprowadzić gruntowny wywiad oraz wskazać nam przeciwskazania. Botoksu nie można stosować w wypadku zapaleń skórnych, zaburzeń krzepnięcia krwi, a także ciąży i okresu karmienia. Pacjent nie może również przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Jakie powikłania mogą towarzyszyć zabiegowi?

Według badania opublikowanego przez amerykańskich dermatologów w JAMA Dermatology w 2014 roku, powikłania takie jak posiniaczenia, odbarwienia skóry, lub opuchlizna, zdarzają się u jednej na 3333 osób. Jednak wyniki takie dotyczą zabiegów wykonywanych przez doświadczonych ekspertów, więc mogą być nieco nadmiernie optymistyczne. Kluczowe w uniknięciu powikłań pozabiegowych, jest także odpowiednia rekonwalescencja – należy unikać słońca, i przeciążeń mięśni twarzy. Po zbiegu możemy odczuwać objawy okołogrypowe, ból głowy, wysuszenie skóry, lub wrażenie ciężkości brwi.

Trwałość efektu

Wyniki zabiegu z użyciem botoksu nie są dożywotnie. W wyniku plastyczności neuronalnej, w miejscu zastosowania botuliny z czasem pojawiają się nowe neurony, które powracają do normalnego funkcjonowania. Aby utrzymać pożądany efekt, zabieg trzeba powtórzyć po ok. 6 miesiącach, jednak regularne zabiegi z botoksu mogą prowadzić do znacznej redukcji masy mięśni twarzy.

Dodaj komentarz