Co to jest CPAP – bezdech senny?

Bezdech senny jest bardzo częstym zaburzeniem snu. To stan, w którym osoba przestaje przez chwilę oddychać podczas snu. Te przerwy w oddychaniu mogą wystąpić w dowolnej chwili, od kilku razy do setek razy w ciągu nocy. Kiedy dana osoba przestaje oddychać podczas snu, częściowo zostaje wybudzona, gdy mózg zostaje wypchnięty z głębszych warstw snu, aby ciało ponownie zaczęło oddychać. Kiedy pojawia się kilka razy na godzinę, jakość snu spada, a cały szereg problemów medycznych może zacząć się pojawiać.

Co to jest obturacyjny bezdech senny?

Jest to najczęstsza postać bezdechu sennego. Większość osób pozostawia ten rodzaj zaburzenia niezdiagnozowaną.

Objawy

CPAP – bezdech senny spowodowany jest częściowym lub całkowitym zablokowaniem dróg oddechowych podczas snu. Podczas snu rozluźniają się mięśnie gardła, pozwalając językowi i/lub tkankom tłuszczowym na opadanie z powrotem do dróg oddechowych i blokując przepływ powietrza. Podczas zdarzenia bezdechu, powietrze nie może przemieszczać się poza przeszkodę, co zmniejsza przepływ krwi do mózgu. To z kolei powoduje, że mózg częściowo się budzi ze snu, aby zasygnalizować ciału, że musi oddychać. Często towarzyszy temu głośny oddech, dławienie lub parskanie, gdy osoba bierze wystarczająco głęboki oddech, by walczyć z przeszkodą.

Po wzięciu oddech mózg wraca do snu, a proces zaczyna się ponownie. Proces ten może się odbywać kilka razy w ciągu nocy, a nawet setki, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Stopnie zaawansowania

Łagodny bezdech senny – w tym przypadku cierpiący doświadcza 5-14 epizodów przerw w oddychaniu w ciągu godziny. Z kolei w stopniu umiarkowanym, cierpiący doświadcza 15-30 epizodów przerw w oddychaniu w ciągu godziny. Natomiast ciężki stopień polega na tym, że cierpiący odczuwa 30 lub nawet więcej przerw w oddychaniu w ciągu godziny. Do innych objawów tego zaburzenia możemy zaliczyć chrapanie (jest głośne, destrukcyjne i regularne), częste przerwy w oddychaniu, spowodowane niedrożnością, nadmierna senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy, niespokojny sen, depresja lub drażliwość.

Dodaj komentarz