Borelioza – przyczyny, objawy i leczenie

Borelioza jest chorobą, o której dziś bardzo często się mówi. Wynika to głównie z rosnącej populacji kleszczy, które możemy znaleźć już nie tylko w lasach czy na polach w wysokiej trawie, ale także w miejskim parku czy nawet na trawniku pod blokiem.  Czy możemy coś zrobić, aby uchronić się przed tą chorobą? Co ją wywołuje i jakie są objawy? Jak się leczyć, gdy odkryjemy, że jesteśmy chorzy na boreliozę?

1. Przyczyny występowania boreliozy

2. Objawy boreliozy

3. Jak leczyć?

Przyczyny występowania boreliozy

Boreliozę wywołują bakterie z gatunku Borellia burgdorferi. W formie przetrwalnikowej, tzw. cyst, są one odporne na leki, natomiast w przypadku postaci krętek poddają się leczeniu antybiotykami. Do zakażenia bakteriami może dojść w przypadku, gdy ugryzie nas kleszcz. Coraz większa grupa tych insektów przenosi chorobę, a gdy kleszcz, który nas ugryzł, zaczyna wydzielać ślinę i zawartość jelita do naszej krwi, może dojść do zakażenia.

Aby wykluczyć obecność bakterii Borellia w naszym ciele powinniśmy de facto badać się po każdym odkrytym przez nas ukąszeniu kleszcza. Wczesne wykrycie ma duże znaczenie w kwestii późniejszego udanego leczenia choroby.

Objawy boreliozy

Objawy boreliozy są różnorodne. Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy rumień wędrujący, który pojawia się po ukąszeniu chorego kleszcza. Często u dzieci pojawia się także zanikowe zapalenie skóry o charakterze przewlekłym, czyli czerwono-szare plamy na nogach, Poza tym obserwujemy także nudności, wymioty, sztywność karku i upośledzenie słuchu. Nierzadko pojawiają się także psychozy oraz padaczka. Rzadziej występujące problemy to zaburzenia miesiączkowania, zapalenie pęcherza i problemy z potencją.

W przypadku neuroboreliozy, czyli sytuacji, w której choroba atakuje nasz układ nerwowy, możliwe są również zaburzenia widzenia, a co za tym idzie – nadwrażliwość na światło i pojawiające się co jakiś czas zaburzenia widzenia.

Jak leczyć?

Standardowo leczenie boreliozy jest długie, ponieważ polega na przyjmowaniu antybiotyków w ciągu kolejnych 21-28 dni. W tym okresie podaje się często także inne środki, które mają na celu przeciwdziałać objawom choroby. Wczesne wykrycie jest tu bardzo ważne, ponieważ borelioza może przez bardzo długi czas nie dawać żadnych symptomów, a pierwsze objawy wykazać po latach, gdzie zwykle organizm jest już bardzo wyniszczony działaniem bakterii. Taki stan zagraża już nie tylko naszemu zdrowiu, ale także i życiu, dlatego należy zrobić wszystko, aby do niego nie dopuścić – a przede wszystkim nie wolno bagatelizować żadnego ukąszenia kleszcza, jakie u siebie zauważymy.

Dodaj komentarz