Ból zębów w czasie ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Ciąża jest stanem, w którym kobiecie zabrania się wielu rzeczy. Jedną z nich jest stosowanie leków, które pomagają na ból zębów. Co zrobić, jeżeli ciężarną boli ząb?

Wykaz leków, po które może sięgnąć ciężarna w przypadku bólu zęba

Lekarze podkreślają, że kobiety w ciąży nie mogą stosować wielu farmaceutyków wyłącznie z powodu braku przeprowadzonych badań klinicznych. Nie chodzi zatem o toksyczność leków, lecz o brak przebadania, w jaki sposób mogłyby wpłynąć na płód, rozwijający się w łonie matki. Indeks leków wśród farmaceutyków dla ciężarnych wymienia wyłącznie te preparaty, które nie są wchłaniane do krwiobiegu.

Nietrudno zauważyć, że ulotki do leków w większości informują o zakazie przyjmowania ich przez ciężarne. W przypadku bólu zęba kobiety w ciąży mogą sięgać po preparaty z zawartością paracetamolu – lista leków informuje, które środki przeciwbólowe opierają się na tej substancji czynnej. Listę taką można znaleźć choćby na https://baza-lekow.com.pl/. Dodatkowo na stronie dostępne są opinie o lekach, które ułatwią wybór najskuteczniejszego farmaceutyku.

Jednocześnie indeks leków nie zawiera rekomendowanego dawkowania preparatów przeciwbólowych przez kobiety w ciąży. Tym samym, ciężarna powinna zapytać ginekologa, stomatologa lub innego lekarza, jakie jest dopuszczalne dawkowanie leków z paracetamolem w celu uśmierzenia bólu.

Gdy paracetamol nie zadziała…

Może się zdarzyć, że stosowanie leków z paracetamolem nie przyniesie ciężarnej ulgi. Jeżeli ząb wymaga leczenia kanałowego, ulgę przyniesie na pewno przyniesie wizyta u stomatologa. W przypadku, gdy ból jest wyjątkowo silny, indeks leków warto sprawdzić pod kątem środków o działaniu przeciwbakteryjnym. Jeżeli będą to leki wskazania do ich stosowania powinny obejmować uśmierzanie bólu zębów, gdyż takie preparaty działają zwykle miejscowo. Niezalecane jest stosowanie w ciąży leków z wyciągiem z szałwii, która ma silne właściwości antyseptyczne, jednak może wywoływać poronienia i przedwczesny poród.

W trudniejszej sytuacji są kobiety, którym w ciąży rosną tak zwane zęby mądrości. Ból jest związany z wyrzynaniem się zęba przez dziąsło i znika dopiero po jego przebiciu. Do tego czasu dolegliwości mogą być naprawdę nieznośne, gdyż często towarzyszy im stan zapalny. Jego leczenie wymaga podania antybiotyku. Baza leków odradza przyjmowanie antybiotyków przez kobiety w ciąży, jednak gdy jest to konieczne, nie powinno się zwlekać z sięgnięciem po środki tego typu.


Dodaj komentarz