Biopsja wątroby czy FibroScan – jakie badanie może zlecić hepatolog?

Pacjenci, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami wątroby, często zastanawiają się, kiedy hepatolog może zlecić wykonanie biopsji wątroby, a kiedy uzna, że FibroScan będzie lepszym rozwiązaniem. W niniejszym artykule przedstawimy na czym polegają oba badania.

Czym jest FribroScan?

Urządzenie FibroScan to specjalistyczny sprzęt najnowszej generacji, dzięki któremu można przeprowadzać elastografię wątroby. Pozwala na bezbolesne, bezinwazyjne, a przy tym w pełni bezpieczne dokonywanie pomiaru włóknienia wątroby. Z powodzeniem znajduje zastosowanie w diagnostyce i śledzeniu przewlekłych problemów z tym narządem.

Potrzebujesz porady lekarza hepatologa?

Poprzez badanie FibroScanem uzyskamy odpowiedź na pytanie nie co doprowadziło do choroby wątroby, ale jak bardzo jest ona uszkodzona. Warto jednak podkreślić, że występuje wiele czynników, które mogą spowodować, że pomiar badania będzie nieprawidłowy: pacjent nadużywał alkoholu, spożył posiłek na krótko przed badaniem, czy też posiada silne zapalenie wątroby bądź niewydolność serca.

Czym jest biopsja wątroby?

Jest to badanie, które wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Polega na pobraniu wycinka miąższu wątroby poprzez nakłucie powłok brzusznych specjalną igłą biopsyjną – w celu pozyskania materiału do dalszych badań wątroby pod mikroskopem. Dzięki temu hepatolog może ustalić typ i zakres zmian jakie zaszły w komórkach narządu, a co za tym idzie – ustalić przyczynę choroby i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Wyróżnia się dwa rodzaje biopsji wątroby: celowaną, czyli taka, w której hepatolog dzięki wykorzystaniu USG pobierze wycinek ze zmienionej chorobowo części wątroby oraz niecelowaną. Ta ostatnia polega na tym, że hepatolog wykonując biopsję wątroby pobiera wycinek tkanki narządu między IX a X żebrem.

Świadczenie konsultacji hepatologicznych

Mimo, iż biopsja wątroby jest badaniem dokładniejszym, ponieważ hepatolog może dokładnie zbadać tkankę narządu i ustalić przyczynę choroby, to jednak nie u każdego pacjenta będzie ona możliwa do wykonania. Istnieją bowiem przeciwwskazania do zabiegu, takie jak: zapalenie bądź niedrożność dróg żółciowych, problemy z krzepnięciem krwi, silna żółtaczka, wodobrzusze czy torbiele wątroby. W takim wypadku hepatolog może zlecić wykonanie FibroScanu.

Biopsja wątroby jest również zabiegiem inwazyjnym, a zatem może nieść ze sobą szereg powikłań pozabiegowych. Zdarzają się one niezwykle rzadko, jednak trzeba być na nie przygotowanym. Możliwe powikłania to: bóle w okolicy brzucha, krwiak, zapalenie otrzewnej, zapaść krążeniowa, podrażnienie okostnej żeber oraz nerwów tej okolicy, nakłucie okolicznych narządów.

Ogromną zaletą FibroScanu jest jego łatwość wykonania oraz możliwość powtórzenia badania. Dodatkowo, ponieważ nie jest badaniem inwazyjnym, nie stanowi obciążenia dla organizmu.

Dodaj komentarz