Betadine czyli jodopowidon

 Rozpuszczalny w wodzie kompleks jodu z poliwinylopirolidonem (PVP) to inaczej betadine występująca także pod nazwami jodopowidon czy powidon jodowany. Dzięki wysokiej zawartości jodu, w stężeniach 9-12%, preparaty betadine mają właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, bakteriobójcze  oraz selektywnie przeciwpierwotniakowe – dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie w różnych działach medycyny – najczęściej dermatologii i ginekologii.

     Betadine może występować w postaci: płynu na skórę (dezynfekcja) i maści antyseptycznej do stosowania zewnętrznego (dermatologia) oraz globulek do stosowania wewnętrznego (ginekologia). Niezależnie od formy jodopowidon należy stosować tylko i wyłącznie za zgodą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Wiąże się to z wysoką toksycznością pierwiastka jakim jest jod.

    Betadine w formie roztworu znajduje zastosowanie w dezynfekcji skóry przed iniekcjami, pobraniem krwi, transfuzją czy biopsją igłową . Można nim dezynfekować skórę i błony śluzowe przed zabiegami chirurgicznymi oraz opatrywać septycznie rany, zapobiegając infekcjom mikrobiologicznym.

    W dermatologii, w postaci maści, preparat stosowany jest tylko i wyłącznie zewnętrznie w leczeniu: oparzeń, otarć, ran, zakażeń skóry i owrzodzeń troficznych. Przeciwwskazaniem do stosowania betadine w maści jest uczulenie na jod, choroba Duhringa, nadczynnośc tarczycy, czas poprzedzający leczenie jodem radioaktywnym, scyntygrafia, ciąża i karmienie piersią.

    Globulki zawierające betadine, jako substancję czynną, stosuje się wewnętrznie w ginekologii w leczeniu zakażeń pochwy pochodzenia grzybiczego i bakteryjnego (jod działa tak na bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne), w infekcjach mieszanych czy nieswoistych – zwłaszcza wywołanych przez Gardnerella vaginalis czy Trichomonas vaginalis odpowiedzialnych za rzęsistkowicę. Ogólnie betadine stosowana jest przy nawracających infekcjach pochwy i przed operacjami ginekologicznymi.

     Długotrwałe stosowanie betadine, niezależnie od tego z jakim preparatem mamy do czynienia, może wywoływać działania niepożądane w postaci miejscowego podrażnienia czy rzekomej nadczynności tarczycy, która po odstawieniu leku powinna ustąpić.

Dodaj komentarz